Każdy z nas ma tyle szczęścia, ile jest w stanie dostrzec.

To, że każdy z nas jest inny wiadomo nie od dzisiaj, mamy inne potrzeby, inne plany i to jak potoczy się  nasze życie zależy tylko i wyłącznie od nas, niezależnie od tego kim jesteś lub kim będziesz wiem, że wszyscy mamy wspólny cel a mianowicie szczęście. Jeden z głównych powodów poszukiwań każdego człowieka, dążenie do osiągnięcia szczęścia, które samo w sobie jest trudne do określenia i niekoniecznie zdefiniowane przez co trudniej jest nam określić, czy faktycznie posiadamy to szczęście czy nie. Słownikowa definicja szczęścia mówi o tym, że jest to powodzenie w jakichś sytuacjach życiowych lub uczucie zadowolenia, radości, ale czy tylko? Skupiamy się na posiadaniu przez co nasze zadowolenie uzależniamy od ilości materialnych rzeczy w naszym dorobku, jednak przecież nasze szczęście nie polega na gromadzeniu przedmiotów, które potencjalnie mają nas uszczęśliwić, bo nawet posiadając wszystko możemy być najbardziej nieszczęśliwym człowiekiem na świecie.


Wiele z nas patrząc na idealne życie lansowane w mediach porównuje się do innych i już na starcie jesteśmy przegrani. Zastanawiamy się czemu to wszystko nie przytrafiło się nam. Widzimy piękne, dalekie podróże, luksusowe samochody, egzotyczne jedzenie, wyjątkowe domy i porównujemy je z naszą szarą codziennością i okazuje się, że wypadamy blado. Zapominamy jednak o tym, że każdy z nas ma tyle szczęścia ile jest w stanie dostrzec a nie widząc go nawet jeżeli mamy wszystko, jesteśmy nieszczęśliwi. Widzimy pozorne szczęście, które nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przecież ile tych znanych ludzi, którzy są pokazywani jako jedni ze wzorów do naśladowania jest faktycznie samotnych, chorych, z innymi problemami.

W dobie konsumpcjonizmu nie doceniamy tego, co już posiadamy a ciągle szukamy czegoś nowszego, lepszego, czegoś co zastąpi i poprawi to, co mamy dotychczas. Pieniądze zaburzają trochę osąd naszego zadowolenia, bo im więcej pieniędzy mamy, tym więcej możemy sobie kupić zaspokajając tym samym nasz wewnętrzny snobizm. Nie potrafimy zadowolić się byle czym i byle jak i nasze oczekiwania są coraz większe właśnie jeżeli chodzi o szczęście. Podejrzewam, że nie raz spotkałeś osobę, która nie miała wiele a mimo wszystko była osobą szczęśliwą, bo potrafiła docenić to co ma, potrafiła dostrzec to, że inni mogą mieć gorzej i podejrzewam też, że znasz osobę, która mimo tego, że pozornie ma to wszystko o czym większość z nas może tylko pomarzyć jest naprawdę nieszczęśliwa, może być to spowodowane wieloma względami nieszczerymi przyjaźniami, nieumiejętnością cieszenie się z małych rzeczy lub może po prostu oczekiwania od życia coraz to więcej i więcej, jednak gdy nie uda się osiągnąć swojego celu okazuje się to być porażką.

Wydaje mi się, że wiele aspektów naszego życia ma podłoże psychiczne, to jak myślimy na dane tematy wpływa na to, jak postrzegamy świat i jakie mamy nastawienie do życia. Zmiana sposobu myślenia pomoże dostrzec to, ile szczęścia jest wokół nas. Nie patrzymy na to, że mamy gdzie mieszkać, że wychowujemy się i żyjemy w kraju, gdzie nie ma wojny, nie musimy walczyć o pożywienie, nie zwracamy uwagi na to, że produkty stoją na półkach sklepowych i nie musimy się martwić o jedzenie, nie widzimy tego, że możemy pracować i zarabiać pieniądze, że nikt nie jest niczyim niewolnikiem i że podczas choroby możemy spokojnie udać się do lekarza, który nam pomoże. Nie cieszymy się z tego, co mamy. Zanim powiesz, że nie masz w życiu szczęścia pomyśl o osobach, które faktycznie mają problemy i nie mają tak łatwego dostępu do wszystkiego jak Ty.


Nasze szczęście leży gdzieś w naszej głowie, trzeba tylko potrafić zobaczyć więcej. Dostrzeganie tych małych rzeczy każdego dnia, które były dla nas dobre i które my zrobiliśmy dla innych pomoże nam zobaczyć, że jednak szczęście jest w naszych dłoniach i tylko wystarczy po nie sięgnąć. 

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis i podzielisz się swoim komentarzem poniżej. Koniecznie pokaż innym wpis za pomocą przycisków poniżej i niech też odnajdą swoje szczęście. Zapraszam do zapisania się do newslettera, gdzie wysyłam ciekawe rzeczy i linki, do mądrych artykułów.

4 komentarze:

 1. bardzo dobrze napisane, Kasiu i świetna pointa. Jestem tego samego zdania. Szczęście jest kwestią podejścia i nauką dostrzegania tego, co piękne wokół nas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem Ci szczerze, że po przeczytaniu tego wpisu zrobiło mi sie jakos tak lżej na sercu. Niby człowiek docenia ale warto czasem sobie przypomnieć o tych rzeczach których nie dostrzegamy. Bardzo fajnie sie czytało i na prawdę cieszę sie, że trafiłam na Twój wpis :) pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się w 100%. Szczęście jest naszym osobistym wyborem. Piękne zdjęcia :) anikapietruszko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie napisane, zgadzam się bezapelacyjnie. To czy będziemy szczęśliwi zależy tylko od nas.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger