Stań w tym biegu zwanym życiem

Im jestem starsza tym częściej zaczynam dostrzegać to, jak szybko czas przepływa mi przez palce. Ledwo co miałam 18 lat i żyłam nieprzejmując się niczym a teraz mam prawie 21 i na głowie praktycznie wszystko. Często bierzemy na siebie tak wiele obowiązków, że nie wiemy od czego zacząć, by nie zwariować. Nawet pisząc dla Ciebie ten post powinnam się uczyć na jutrzejszy egzamin i dopracować prezentację. Ostatnio moje życie przypomina delikatny wyścig z czasem, w którym wszystko kumuluje się i miesza w jednym wielkim garnku obowiązków. 

Zdarza mi się słyszeć, że ja przecież "tylko studiuję", jednak rzeczywistość jest troszkę inna. Od zawsze lubiłam brać na siebie masę różnych obowiązków, nie wiem czemu, ale w większym stresie lepiej mi się pracuje, dlatego im mam więcej do zrobienia, tym szybciej i łatwiej to robię. Tegoroczny maj, który jeszcze się nie skończył dał mi w kość, bo takiej masy pracy nie miałam od dawna. Pomijam już studia, które są priorytetem w tym momencie, praktyki zawodowe, które trwały przez większą część maja, zdarzała mi się praca w weekendy (pomimo że powiedziałam sobie, że w maju nie będę pracować, bo nie mam na to fizycznie czasu a jednak się znalazł!), nie ukrywam, że blog również zajmuje jakąś część mojego życia, nie wiecie jak czasem jest ciężko znaleźć właściwy temat, który będzie przez Was czytany, czasem z pozoru rzeczy normalne, zwykłe mogą okazać się tymi, które zabierają Ci najwięcej czasu i nie każdy je widzi mówiąc, że robisz "tylko to". CIĄGLE BIEGAMY 

Nasze życie powoli zaczyna przypominać niekończący się bieg po coś, czego nawet nie potrafimy nazwać. Rzeczywistość wymaga od nas coraz więcej, próbujemy sprostać każdemu i zawsze, nawet kosztem siebie i swojego zadowolenia. Żyjemy w coraz szybszym tempie, bo mamy świadomość, że trzeba się wysilić, by osiągnąć sukces, nieważne czym jest. Pragnienie osiągnięcia kariery jest tak duże, że jesteśmy w stanie poświęcić naprawdę wiele, tylko po to, by mieć coś więcej niż inni. 

Biegniemy po lepsze życie, po wyższą pensję, po większe mieszkanie, po większe auto, po to, by móc się pokazać innym od jak najlepszej strony. Szukamy swojej drogi kariery, która ma nam zapewnić lepsze życie. Zatracamy się w pracy i dopiero po jakimś czasie zauważamy, że w swoim mieszkaniu przebywasz jako gość w hotelu (zjeść, umyć się, spać) i widzisz, że tylko istniejesz a nie żyjesz. Zdarza mi się rozmawiać z ludźmi, którzy nigdy na nic nie mają czasu, bo ciągle gdzieś biegną tracąc przez to ludzi, którymi się otaczali. W tym czasie można przecież zarabiać pieniądze a nie spotykać się z innymi. 

Przecież nie stać nas na marnotrawstwo pieniędzy, a przecież czas to pieniądz, który w naszym świecie pokazuje "wartość człowieka", dlatego tak bardzo chcemy je gromadzić. Zabójcze tempo życia nie pomaga w cieszeniu się tym, co jest teraz. Często zapominamy o sobie w tym całym chaosie, który tylko nam wydaje się uporządkowany. Aby znaleźć się w tym wszystkim potrzebujemy się zatrzymać i złapać oddech. 

ZAOPIEKUJ SIĘ SOBĄ

Natłok obowiązków nie pozwala nam myśleć o tym, żeby zaopiekować i zająć się sobą, bo zawsze jest coś do zrobienia. A to napisać artykuł, a to wziąć się za nowy projekt, a to iść zarobić dodatkowe pieniądze i w tym wszystkim zapominamy o tym, że najważniejsi jesteśmy my. Nasze zdrowie i nasze samopoczucie. 

Nie samą pracą człowiek żyje, dlatego zajmij się wreszcie sobą. Stań w tym całym swoim życiu i popatrz na siebie z boku. Usiądź w kawiarni i napij się herbaty patrząc na ludzi, odłóż laptopa, maile nie uciekną a Ty odpoczniesz. Naciesz się spacerem z psem po parku, w którym jest pełno różnych ludzi, roślin, zwierząt, popatrz na nie. Zrelaksuj się w domu, poczytaj książkę, zrób sobie gorącą kąpiel czy zrób sobie paznokcie. Naciesz się chwilą, stań w miejscu i zobacz, jak świat wokół Ciebie jest aktywny, czy Ty też chcesz taki być? 

Może to skrajny przypadek, jednak nie chcesz być przecież bogaty i umierający, bo całe życie poświęciłeś temu jednemu celowi. Znajdź coś co ma też inną wartość niż materialną a zobaczysz jak bardzo jest to w stanie Cię uszczęśliwić. Może wolontariat albo praca w schronisku, domu dziecka czy pomoc dzieciakom w szkole w nauce, sposobów jest mnóstwo, jednak żeby cieszyć się tym, co jest teraz musisz się na chwilę zatrzymać. 


Dlatego zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad swoim życiem, czy aby nie za szybko ono przelatuje Ci przez palce. Czasu nie cofniesz, dlatego przemyśl swoje decyzje, by jak najmniej go marnować. Znajdź czas nie tylko na pracę, ale również dla siebie, bo jeżeli właśnie Ty nie będziesz dobrze funkcjonować, to nawet fakt, że jesteś bogaty nic nie zmieni. 

Będzie mi niezmiernie miło, jak skomentujesz wpis i podzielisz się nim z innymi za pomocą przycisków poniżej. Wierzę, że Ci się spodobał jeśli dotrwałeś do końca. Zachęcam do zajrzenia również na inne wpisy na moim blogu, jakie są przeszkody do osiągnięcia sukcesu oraz czy istnieje moment idealny

3 komentarze:

 1. Przeraża mnie upływ czas i to jedyna rzecz, jakiej nigdy nie odzyskamy. Zainwestowane pieniądze mogą się zwrócić, zainwestowany czas już nie...
  Przepiękne zdjęcia <3
  http://altealeszczynska.blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Stres mnie też bardzo motywuje i nic mi nie daje takiego kopa jak właśnie on. Praktyki będę miała już za rok, a dopiero zaczęłam technikum i trochę się ich obawiam. Ale tak jak piszesz trzeba czasem odpuścić, znaleźć czas również dla siebie. Tylko wtedy najczęściej trzeba rezygnować z rzeczy ważnych, bo osobiście gdybym chciała w dni szkolne wyjść gdzieś na miasto, do kina czy nawet na spacer to musiałabym zrezygnować z nauki czy z robienia zadań do szkoły :(
  MOJ KANAŁ NA YT
  MÓJ BLOG
  MÓJ INSTAGRAM

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć. Napisz proszę w jaki sposób można wrócić do czasu w którym się było szczęśliwym i jak z powrotem odnaleźć siebie, w chwilach gdy nie masz ochoty wstać bo coś co osiągnąłeś nie jest zupełnie zadowalające Jak pozbyć się życia którego się jednak nie chce ? Jak sie odnaleźć gdy dosłownie masz te 20 minut które codziennie kradniesz nocy ?

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger