Każda kobieta powinna to umieć

Żyjemy w specyficznych czasach, gdzie role kobiet i mężczyzn w ówczesnym świecie delikatnie się pomieszały. Kobiety chcą być jak mężczyźni, robić męskie rzeczy i chcą być traktowane na równi z mężczyznami wliczając w to wniesienie lodówki na 10 piętro, natomiast faceci zachowują się i wyglądają jak rozpieszczone 14 latki w podwiniętych najmodniejszych rurkach, którzy nie kwapią się do jakiejkolwiek pracy, szczególnie fizycznej. Nie do końca rozumiem jak i dlaczego tak się stało, jednak może pozostawię to na inny wpis. Jesteś kobietą i to Tobie zdarza się płakać na komediach romantycznych, to Tobie zdarza się leżeć cały tydzień w łóżku zawinięta w burrito, bo masz okres, to Tobie zdarza się wybuchać najróżniejszymi emocjami zwalając wszystko na swoje hormony. Nie facetowi, ale właśnie nam, kobietom. 

Według mnie kobieta powinna zachowywać się jak kobieta, wyglądać jak kobieta i przede wszystkim być kobietą. Niezależnie od tego czy masz 15 czy 25 lat niektóre umiejętności przydają się w życiu i im szybciej nauczysz się tego, tym zaradniejszą kobietą będziesz. Przecież całe życie nikt nie będzie się nad Tobą użalać, że nie potrafisz dokładnie umyć garów i zrobi to za Ciebie. Oczywiście nie mówię tu o feministycznym podejściu do tematu, bo nie jestem feministką (i zupełnie ich nie rozumiem), ale nie będzie tu o tym, że powinnaś umieć pracować fizycznie.CO Z TĄ KUCHNIĄ?

Umiejętność gotowania to jedna z ważniejszych w życiu umiejętności, którą powinniśmy opanować chociaż w najmniejszym stopniu, jednak nie mówię tutaj o jakichś specjalnych potrawach z kart dań najlepszych restauratorów, ale o tym, żebyś umiała zrobić co najmniej jedno swoje popisowe danie. Dobrze jest mieć w zanadrzu chociaż jeden przepis na coś co możesz podać swoim gościom, którzy będą tylko czekali z cieknącą ślinką aż danie pojawi się na stole. Nie musi być to coś wykwintnego, może być to zwykła pizza zrobiona na Twój sposób, który będzie tym idealnym. 

Odkąd mieszkam z facetem w ekspresowym tempie nauczyłam się gotować i wychodzi mi to całkiem całkiem, jednym z moich „popisowych dań” są panierowane polędwiczki, które uwierzcie mi, ale smakują fenomenalnie. Ciekawi mnie, czy chcielibyście może serię „Od kuchni”, bo przepisów w zanadrzu mam dość sporo i chętnie pokazałabym Wam co mi smakuje.  

Zawsze kobieta będzie bardziej panią domu, dlatego za ugotowanie bądź przygotowanie jednego dania korona nam z głowy nie spadnie a możemy komuś zrobić „dzień dobry” i może to sprawić, że ktoś Was za to polubi jeszcze bardziej. 


ZARADNA KOBIETA TO DOBRA KOBIETA

Nie twierdzę, że facet nie powinien być zaradny, to już u nich jest jakimś wymogiem. Nikt chyba nie chce drugiej połówki z dwoma lewymi rękoma. Kobieta powinna wiedzieć, gdzie coś załatwić, gdzie co zjeść, gdzie zadzwonić jak się coś popsuje, jak wymienić żarówkę czy bezpiecznik, gdzie najbliższe przedszkole, czym sprać plamy z ubrań, odkurzacz i mop nie powinny być naszym przeciwnikiem, wszycie guzika żadnym problemem czy wypełnienie przeróżnych dokumentów. Nie jesteśmy księżniczkami, które całymi dniami leżą na łóżku i pachną, tylko kobietami, które znają pojęcia, jak obowiązek i praca. 

Teraz wstyd jest nie wiedzieć podstawowych rzeczy, a jeżeli już czegoś nie wiesz, to najlepiej dyskretnie się tego dowiedzieć dla samej siebie. Szybkie wygooglowanie i po kłopocie. 

Jednym z podstawowych narzędzi zaradnej kobiety jest z pewnością kalendarz lub notes, w którym jest dosłownie wszystko, od wizyt lekarzy, po ważne spotkania. Zapisując i realizując cele odnosimy wrażenie, że faktycznie dajemy sobie radę i jesteśmy samowystarczalne. Zawsze wszystko zaplanowane, ułożone i pod klucz, co w oczach innych jest ogromnym plusem za zaradność.


ZACHOWANIE ODPOWIEDNIE DO SYTUACJI

Umiejętność zachowania się odpowiednio do sytuacji powinna dotyczyć każdego człowieka a już w szczególności kobiet. Inaczej zachowamy się gdy widzimy kogoś pierwszy raz a zupełnie inaczej gdy widzisz się z kimś po raz 1000. Inne zachowanie przewiduję w stosunku do osób starszych a zupełnie inne do dzieci, którymi ciągle trzeba się zajmować. 

Ogólnie staramy się generalizować i nasze zachowanie jest podobne niezależnie od tego gdzie i z kim się znajdujemy, kobiecie pewnych rzeczy nie wypada ani robić ani mówić, dlatego zwracam się do kobiet, przykładajcie większą wagę do swojego zachowania, by było dostosowane do sytuacji, chyba, że chcecie później słyszeć pretensje, że nie potrafisz się zachować. 

Inteligenta i mądra kobieta wie, jak się zachować i przede wszystkim wie, co powiedzieć. Nie musisz znać się na wszystkim, ale warto mieć swoje hobby, pasję, o której możesz opowiadać godzinami, ciągle się dokształcając w tym co lubisz robić i czym możesz zarazić innego człowieka. Nieważne czy jest to hodowla roślin doniczkowych czy najnowsze trendy w modzie, jeżeli potrafisz opowiadać o tym z pasją, będziesz słuchany.


BYCIE SOBĄ

Świat pędzi a wraz z nim nowe wzorce, które chcemy doścignąć. Odnoszę wrażenie, że teraz każdy chce być fit, interesuje się zdrowym odżywieniem i najważniejsza jest dla niego umięśniona do granic możliwości sylwetka. Trudno w tym wszystkim być prawdziwym, dlatego jeżeli lubisz jeździć konno, rób to. Lubisz pisać bloga, nikt Ci w tym nie przeszkadza. Lubisz hodować kwiaty, wyhoduj jak największą ilość. Gotowanie to Twoja pasja, pokaż innym swoje przepisy. Nie musisz podążać za tym, co każdy. 

Indywidualność się ceni. Kobiety, które są sobą, mają swoje pasje, w których się realizują są ciekawe. Nie każdy lubi to samo, jednak jeżeli jesteś w stanie mówić innym o tym, co Cię interesuje w ciekawy, inny sposób, Twój słuchacz z pewnością będzie chciał wiedzieć o tym więcej i więcej. 

Ciekawa, kobieca kobieta powinna umieć nie tylko to co napisałam, jednak to tylko taki wstęp do nowej serii na blogu odnośnie bycia kobietą, kobiecości i zaradności. Jestem kobietą, jestem kurą domową, jestem zaradna, jestem ambitna i z celami i wcale nie wstydzę się tego. Kocham to. Co według Ciebie powinna umieć jeszcze kobieta, a czego zupełnie nie powinna się uczyć? 

Będzie mi niezmierni miło, gdy podzielisz się swoim zdaniem w komentarzu, zachęcam do podzielenia się tym wpisem z innymi za pomocą przycisków poniżej. Dodatkowo zapraszam do przeczytania innych tekstów na blogu i śledzenia mnie na bieżąco na Facebooku.

4 komentarze:

 1. Całkowicie się z Tobą zgadzam! Ale... Teraz niestety coraz mniej takich, o których napisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poza kurą domową (nienawidzę gotować, choć mam swoje popisowe dania) to taka właśnie jestem :) A dodałabym do tej listy ważną umiejętność rozpoznawania przeżywanych w danym momencie przez siebie uczuć. Nie spychanie ich - bo niewygodne, ale rozpoznanie ich, przerobienie i w ten sposób poznanie siebie jeszcze bardziej. Uczę się tego cały czas - na razie częściej potrafię rozpoznać dane uczucia u swoich dzieci niż u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem prawdziwa kobieta powinna umieć słuchać. Samej siebie i swoich uczuć. Bliskiego mężczyzny, obcej kobiety. Powinna być otwarta na innych, nie zamykać się na zmiany i nie starać się być idealną, bo ideały nie istnieją. Powinna zdawać sobie sprawę z własnych możliwości i talentów. Nie podążać za tłumem i mieć własne zdanie. Powinna być wrażliwa, emocjonalna i kiedy trzeba działać bezinteresownie. Taki sam powinien być prawdziwy mężczyzna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Serio? :) Oczywiście bardzo trafne punkty, ale punkt wyjścia według mnie niewłaściwy. Zrobić popisowe danie czy być zaradnym... musi potrafić KAŻDA osoba. Nie tylko kobieta :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger