Syndrom Zosi Samosi, czyli dlaczego chcemy robić wszystko sami.

Idealna kobieta, czy mężczyzna charakteryzuje się tym, że potrafi dosłownie wszystko. Kobieta powinna być spełniona zawodowo, dodatkowo sprzątać, gotować, wychowywać i opiekować się swoimi dziećmi i jeszcze jej humor zawsze powinien być w stadium satysfakcji życiowej a jej wygląd przeplatał się wyrafinowanym odzieniem z gustownym makijażem. Natomiast idealny mężczyzna powinien potrafić naprawić w domu dosłownie wszystko, od kranu po całą elektrykę, byłoby fajnie, gdyby potrafił gotować, sprzątać, miał dla Ciebie mnóstwo czasu i przy tym wyglądał jak grecki Bóg. Jak doskonale wiemy ideałów nie ma, jednak każdy z nas chce zbliżyć się do nieosiągniętego przez nikogo stadium.

Niestety wiele z nas wychodzi z założenia, że to co potrafimy zrobić sami, to jak bardzo jesteśmy samowystarczalni i niezależni świadczy o naszym poczuciu wartości. Oczywiście, człowiek jest w stanie zrobić wszystko, skoro potrafimy się nauczyć wszystkiego to jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy niemożliwych, jednak nikt z nas nie ma poczucia szczęścia na takim samym wysokim poziomie, przecież każdemu z nas zdarzają się dni, gdy najlepszym rozwiązaniem będzie zawinięcie się w burrito z kołdry i wegetacja. 

                                                                                                                    
CZY MOŻNA ZROBIĆ WSZYSTKO SAMEMU?

Oczywiście, że tak, tylko po co robić wszystko samemu. Już jako mała dziewczynka zakodowałam sobie w głowie to, że wszystko sama, nie lubiłam, gdy ktoś mi pomagał i wręcz miałam pretensje do ludzi, gdy próbowali mi pomagać, nie chciałam tego, bo twierdziłam, że sama zrobię wszystko lepiej i po mojemu.

Z wiekiem troszeczkę mi się zmieniło, mimo że nadal wolę robić wszystko sama i po mojemu to rzeczy, których nie potrafię wykonać po prostu zlecam komuś, tak było w przypadku postawienia bloga na własnej domenie, kompletnie nie wiedziałam jak się do tego zabrać i było mi to obce, dlatego postanowiłam, że po prostu zlecę to komuś, kto się tym zajmuje i oszczędzę sobie trudu nauki znowu czegoś nowego, co zajęłoby mi sporo czasu. Jednak patrząc z perspektywy czasu i tego, że wiem, że jeżeli coś chcę to po prostu się tego uczę było to banalnie proste i gdybym miała to zrobić w tym momencie, to nie miałabym żadnego problemu, grzebanie w HTML nie należy do najprostszych rzeczy, jednak można się tego nauczyć. 


DLACZEGO CHCESZ ROBIĆ WSZYSTKO SAMA?

Powodów może być mnóstwo, jednak najczęstszym jest pokazanie swojej niezależności czy samowystarczalności, niekoniecznie innym a sobie. Życie w poczuciu obowiązku, że trzeba robić coś ciągle, bo w przeciwnym razie narazimy się na nieakceptację społeczeństwa. Przecież nie jest istotne to, że nie jadłaś nic od 12 h i jesteś po prostu zmęczona, ale jeszcze przecież musisz pozmywać czy odkurzyć, bo co by było, gdyby nagle ktoś do Ciebie przyszedł i zobaczył zlew pełen naczyń? Niestety żyjemy w przekonaniu, że większym zaufaniem możemy obarczyć osobę, która jest zapracowana, niezależna niż taka, która niekoniecznie dużo pracuje i polega na innych. 

Może być to również spowodowane tym, że chcemy się w jakiś sposób dowartościować. Przecież często słyszymy wtedy, jak Ci się to udało samej, taka mądra, zaradna co podnosi nasze poczucie wartości i po prostu tryskamy dumą, często przy tym tracąc zdrowie, bo zatraciliśmy się w tym, by być idealnym we wszystkim zapominając o tym, że nikt zdrowy nie działa na najwyższych obrotach 24h na dobę. SUPERWOMAN ISTNIEJE TYLKO W FILMACH

Bycie superbohaterką imponuje nie tylko innym, ale nam samym. Wzrasta nasze poczucie wartości, nasza pewność siebie, czujemy się lepiej ze świadomością, że potrafimy więcej, że uczymy się szybciej i łatwiej i że osiągnęliśmy jakiś progres na przestrzeni lat. Wszystko jest świetne, układa się i każdy projekt, którego się podejmiesz kończy się sukcesem w Twoich oczach i oczach innych, jednak nikt z nas nie działa na wysokich obrotach przez cały czas. 

Nauczenie się każdej rzeczy z najróżniejszych dziedzin życia jest niemożliwe, dlatego im szybciej zrozumiesz, że nie jesteś w stanie zrobić zawsze wszystkiego i istnieją osoby, które znają się lepiej na czymś niż Ty i możesz im powierzyć swoje zadania, które musisz zrobić, tym lepiej nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych. Dla Ciebie, bo jest to ogromne odciążenie a dla innych, ponieważ dajesz im pracę.


DAJ PRACĘ INNYM

Mimo że należę do osób, które na myśl o wydawaniu pieniędzy po prostu czują się źle, to istnieją sytuacje, gdy wolę zapłacić za coś komuś niż robić to sama. Tak jest np. w wypadku naprawy samochodu, na którym kompletnie się nie znam i nie czuję się z tego powodu ani trochę gorsza, ponieważ nie jest mi to do niczego potrzebne, nie będę tego nigdy robić i nie chcę tego robić, dlatego cieszę się, że mężczyzna mojego życia potrafi to robić i jego poziom wiedzy w tym temacie jest ogromny, jednak nawet jemu jeżeli nie chce się czegoś zrobić to po prostu woli za to zapłacić. 

Istnieje wiele firm, które profesjonalnie zajmują się nawet tymi najdrobniejszymi rzeczami, dlatego zamiast się męczyć ucząc się nowych rzeczy, możesz po prostu za to zapłacić. Będąc u fryzjera nie płacisz tylko za to, że ktoś obetnie Ci włosy, wystylizuje, jednak również za odrobinę relaksu, czasu dla siebie, spędzenie miłych chwil, które upiększają Cię. 

Nie zawsze bycie samowystarczalnym jest najważniejsze. Wydaje mi się, że możemy dołożyć wszelkich starań, by to co wyprodukujemy (nasza treść, usługa, produkt) było jak najlepsze, ale czy będzie perfekcyjnie. Czy ktoś nie potrafi zrobić tego lepiej, czy może nie potrzebujesz pomocy? 

Jeżeli spodobał Ci się tekst koniecznie napisz mi w komentarzu, będzie mi również niezmiernie miło, gdy podzielisz się tym tekstem za pomocą przycisków poniżej. Jak chcesz być ze mną na bieżąco i zobaczyć treści, których nie publikuję na blogu zapisz się mojego newslettera.

2 komentarze:

  1. Przykład typowej mnie :D! Najchętniej zrobiłabym wszystko sama inni mogą być do towarzystwa hahah. Po prostu to sobie ufam najbardziej i wiem, że zrobię to dokładnie tak oczekuję.
    zapraszam do siebie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Poruszyłaś bliski mi temat. Ja też wolę zrobić wszystko sama, lubię mieć kontrolę nad tym, co robię. Gdy mam coś do wykonania, angażuję się na maksa, by wyszło idealnie, tak jak tego chcę. Staram się z tym walczyć, bo wiem, że jeśli będzie tak dalej, to się wykończę, ale nie jest łatwo odpuścić.

    Pozdrawiam serdecznie. :)

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger