Jak uczyć się efektywnie

Pewnie kojarzysz sytuację, gdy podczas studiów czy szkoły, gdy zbiera Ci się masa egzaminów w tym samym czasie i zaczynasz mieć wrażenie, że nie wiesz w co włożyć ręce najpierw. Przytłoczona sporą ilością materiału, małą ilością czasu i nagle nawet sprzątanie w kuchni ma więcej zalet niż sama nauka. Od nowego semestru zawsze powtarzasz sobie, że będziesz uczyć się regularnie i co z tego wychodzi? Zastanawiasz się czemu nie uczyłeś się systematycznie i pokładasz w sobie poczucie winy, które przyczynia się do jeszcze większego lenia.

Jestem ogromnie zadowolona z faktu, że mogę naprawdę przyswoić dużą partię materiału w stosunkowo krótkim czasie, co prawda staram się uczyć regularnie, jednak nie zawsze wychodzi. Od wielu lat wypracowałam własne metody nauczania, dzięki którym najłatwiej mi zapamiętywać różne rzeczy. Są tematy, których uczymy się szybciej innych wolniej, w moim przypadku było tak z historią, która jest naprawdę interesująca, jednak osoby, które mnie uczyły nie potrafiły dla mnie przekazać tej wiedzy w interesujący sposób i niechęć do tego przedmiotu narastała z roku na rok, odkąd skończyłam liceum i nie mam przymusu uczenia się historii, sama robię to z wielką chęcią, bez przekonania, że ktoś będzie oceniał to, co wiem. PRZYGOTOWANIE DO NAUKI

Tak samo, jak przygotowujemy się na randkę z chłopakiem czy na rozmowę o pracę istotne jest by przygotować się również do nauki. Przede wszystkim to, jak podchodzisz do swojego życia jest istotne również podczas Twojej nauki. Jeżeli Twoje życie to jeden wielki chaos mogę równie dobrze stwierdzić, że podobnie wygląda Twoja nauka. Nie wiesz od czego zacząć i często Twoja nauka kończy się wcześniej niż faktycznie się zacznie, bo są ważniejsze rzeczy do zrobienia niż spędzanie czasu na nauce, która ma być tylko kolejnym egzaminem zdanym w swoim życiu. Poświęć chwilę by przygotować sobie wszystko, co jest Ci potrzebne wtedy o wiele łatwiej będzie Ci usiąść i zacząć przyswajać wiedzę.

MIEJSCE DO NAUKI
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, gdzie będziesz się uczyć. Wygodniej Ci na kanapie czy przy swoim biurku albo masz jakieś inne miejsce, gdzie jest Ci najlepiej. Mi osobiście najlepiej jest uczyć się na rozłożonym łóżku z tego względu, że jest tam wystarczająco dużo miejsca, by rozłożyć wszystkie niezbędne notatki.

PORA DNIA
Człowiek najbardziej efektywny jest zaraz po przebudzeniu rano, jednak w moim przypadku jest zupełnie odwrotnie, zdecydowanie bardziej wolę uczyć się wieczorami, chodzę spać późno a przeważnie wtedy mam 100% ciszy i mogę się uczyć.

JEDZENIE I PICIE
Nauka nie trwa 30 min, dlatego warto w pobliżu siebie postawić jakieś zdrowe przekąski do jedzenia i wodę do picia, oczywiście kuszące jest to by co chwilę wstawać i zrobić sobie coś do jedzenia, jednak dla dobra naszej wiedzy warto przygotować sobie coś i postawić obok siebie.
 

NASTAWIENIE PSYCHICZNE

Wymówki to nasza specjalność, chcemy odkładać wszystko na ostatnią chwilę przez co potem chodzimy sfrustrowani. Pomyśl sobie po co Ci ten egzamin i jeżeli Twoja odpowiedź brzmi „Po nic” to możesz zastanowić się nad rzuceniem swojej uczelni. Z takim nastawieniem nie osiągniesz nic. Wszystko jest po coś. Nie po to na studiach masz ułożony plan, by go podważać, pogódź się z tym, że czasem inni wiedzą coś lepiej od Ciebie. 

Naukę warto zaplanować szczególnie w punktach, małe listy „To do”, jeżeli np. masz do nauki przebieg procesów deweloperskich, to wypunktowujesz sobie etapy, których po kolei się uczysz w ramach zasady od ogółu do szczegółu. 

Zaplanuj też czas na przerwę, nauka ciągiem przez 5 h, nie jest tak efektywna jak nauka 5 h z 15 minutowymi przerwami co jakiś czas, które są konieczne, by odświeżyć umysł. Warto wtedy iść z psem na krótki spacer lub poćwiczyć właśnie przez ten czas.
JAK JA SIĘ UCZĘ?

Długi czas mi zajęło znalezienie swojej idealnej metody na naukę, dlatego obecnie praktykuję kilka. Do nauki słówek, których z angielskiego nie mam mało wybrałam metodę na skojarzenia. Wypisuję słówka z tej samej kategorii np. „reklama” i dosłownie wszystkie słówka, które kojarzą mi się z reklamą po czym czytam je kilka razy. Po czym zapisuję sobie polskie znaczenie na kartce, czasami jest tych słówek naprawdę wiele i szukam odpowiedników, ale już ze swojej głowy, tych których nie pamiętałam uczę się ponownie i tak aż do momentu, gdy wszystkie odpowiedniki będą mi znane, żmudne ale skuteczne.

Ogromne partie materiału staram się czytać regularnie, by później podczas zaliczenia nie mieć z nimi problemu, które rozkładam na części i to właśnie z tych części tworzę mapy myśli, których można używać na każdej płaszczyźnie życia, szczególnie potrzebne są w moim przypadku do planowania postów na bloga. Stosuję metodę od ogółu do szczegółu, która u mnie stosuje się najlepiej. 

Musisz spróbować każdego sposobu na efektywną naukę, jedni lubią podkreślać różne ważne informacje, inni lubią rysować sobie podobne kształty i skojarzenia a ja wolę uczyć się od ogółu do szczegółu. Nauczysz się czegoś jedynie wtedy, gdy naprawdę przysiądziesz przy danym materiale i będziesz powtarzać go wystarczającą ilość czasu. 

Jeżeli spodobał Ci się mój wpis serdecznie zapraszam do innych wpisów na moim blogu. Będzie mi niezmiernie miło, gdy podzielisz się swoimi sposobami na efektywną naukę w komentarzu poniżej. 

7 komentarzy:

 1. No wbrew pozorom zmotywowałaś mnie tymi poradami do nauki, a przede mną jest jedna poprawka egzaminu. Dzięki! :D
  zapraszam do siebie KLIK

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zawsze sobie robię takie mapy. Rozrysowuje w chmurkach, punktach, na kolory i tak się uczę.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja sporządzam zawsze odręczne notatki - poźniej wystarczy przeczytać kilka razy i już cały materiał opanowany ;)
  Pozdrawiam,
  Urban Vagabond

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamietam, że ja zawsze przepisywałam notatki wówczas szybko szło mi zapamiętanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mądre porady! Ja tez wolałam zawsze uczyć sie wieczorami, rano bylo mi bardzo ciężko. Czytałam tez ze ucząc sie wieczorem do rana wszystko nam sie dodatkowo "poukłada w głowie".
  przewrotowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się w 100%, odpowiednie przygotowanie do nauki to podstawa! Ja również zdecydowanie wolę się uczyć wieczorami. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Z nieba mi spadłaś! W tym tygodniu będę miała istny maraton sprawdzianowy, więc twoja pomoc jest bardzo przydatna. Pozdrawiam cieplutko :*!
  zapraszam!

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger