Jesteś najważniejsza, odpocznij

Wreszcie jest po okresie świątecznym i sylwestrowym nie ukrywam, że jestem nim zmęczona nie tyle co fizycznie, co psychicznie. Rozleniwienie, niewiedza co robić i czas, który przeciekał, jak przez palce nakładał na siebie zmęczenie. Jednak już po wszystkim i weszliśmy w nowy rok. Jest to drugi post w 2017 roku i pierwszy post na blogu, który jest w zupełności poświęcony sobie, swojemu organizmowi.Czy kiedykolwiek przejrzałaś swój notatnik, kalendarz, by faktycznie zobaczyć jakie czynności wykonujesz najczęściej, na co poświęcasz najwięcej czasu i jak niewiele czasu wolnego masz dla siebie? Mi się to nie zdarzyło aż do momentu, gdy stwierdziłam, że mój czas mogłabym gospodarować lepiej i być bardziej efektywną w tym co robię. Uciekający czas jest problemem, gdy nie wiemy co dokładnie robimy i ile czasu nam to zajmuje. Jak wiele czasu w ciągu dnia poświęcasz na odpoczynek?


 Nie zrobisz wszystkiego naraz

Tworzenie list zadań do zrobienia i odhaczanie skończonej pracy jest satysfakcjonujące, jednak często zapominamy do tej listy dodać nasz odpoczynek. Nie wpisujemy relaksu jako nasze zadanie, tylko dlaczego, może dlatego, że uznajemy, że czas na odpoczynek jeszcze będzie albo odpocznę jak skończę, albo odpocznę, jak wszyscy pójdą spać. 

Nasz kalendarz przepełniony jest rzeczami do zrobienia, przez które nie mamy czasu dla siebie samej. Można mieć wszystko, jednak nie wszystko naraz. Nie mamy jednocześnie skończonego projektu, czasu na naukę do kolokwium, ugotowanego obiadu, posprzątanego w domu, popranego, wyprasowanego, pies jest najedzony, dzieci odebrane ze szkoły i jeszcze mamy być wypoczęte, znaleźć czas dla siebie na pielęgnację włosów czy ogolenie nóg.

Ustalenie priorytetów pomaga w pracy, jednak nie zapominajmy o sobie w natłoku obowiązków. Możemy wpisać do naszego kalendarza czas na odpoczynek czy pielęgnację, to tak samo ważne byśmy były wypoczęte i chętne do pracy, jak sama praca.

Nie jesteś niezastąpiona

Mam wrażenie, że kobietom trudno jest zrozumieć, że ktoś lub coś może je zastąpić. Przecież nikt lepiej od nas samych nie zrobi prania, nie napisze pracy, nie zmyje naczyń czy nie pomyje okien.

Przeniesienie swojego obowiązku na kogoś innego postrzegamy jako zadanie, które nie będzie wykonane w 100% dobrze, wydaje nam się, że my zrobilibyśmy wszystko najlepiej. Boimy się wyjść na „złą panią domu” bo zatrudnimy pomoc do dzieci czy sprzątania. Nie chcemy oddelegować naszych obowiązków innym, bo nie chcemy być postrzegani przez bliskich inaczej, jako ktoś gorszy. 

Masz na głowie wszystko, praca, dom, rodzina, auto, rachunki, podatki, pies, sprzątanie. Jest tego za dużo, jak na jedną osobę i potem zaczyna się szukanie winnego, że nikt nie pomaga, jak samemu wiemy, co będzie najlepsze i że to my zrobimy wszystko najlepiej. 


Nic nie musisz

W życiu odgrywamy różne role, od bycia córką, żoną, matką poprzez panią domu i kobietę pracującą, każda rola społeczna wymaga od nas pracy i zaangażowania. Nie chcemy by ktoś nas zastępował, więc nasze zadania w rolach społecznych muszą być wykonane co najmniej na 100%. 

Natłok obowiązków przytłacza, często nie zauważamy tego i dopiero, gdy jesteśmy już u kresu mówimy stop. Czas odpocząć. Odczucie przemęczenia i posiadania za dużo na głowie powinno być sygnałem, że czas poważnie wziąć się za swój odpoczynek. 


Znajdź czas na swoje przyjemności

Oderwij się od codziennych obowiązków, odpocznij. Dzień dla samej siebie czy chociażby wieczór nie spowoduje, że świat się zawali. Może samotny wyjazd do nieznanego miasta, może dzień bez telefonu gdzie czas spędzasz na świeżym powietrzu. 

SPA możesz urządzić w zaciszu domowym, kąpiel, peelingi, maseczki i inne pięknie pachnące rzeczy nakładane na ciało sprawią, że poczujesz się zrelaksowana. Jeżeli wolisz aktywnie spędzać czas i zajęcia na siłowni są lepszą formą odpoczynku, zrób sobie właśnie dzień różnorodnej aktywności fizycznej, możesz spróbować uprawiać nowy sport albo doszkalać się w swojej dziedzinie.


Odpoczywaj regularnie nie od święta

Racjonalne odpoczywanie powinniśmy zacząć od naszego snu i jakości naszego snu, sama mam z tym ogromne problemy, bo późno chodzę spać, jednak regularny sen to krok do codziennego dbania o siebie i swoje zdrowie. 

Dbanie o siebie, o swój odpoczynek jest nie lada wyzwaniem dla osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, ciężko znaleźć czas na wypoczęcie i naładowanie baterii. 

„Nie ma cięższej pracy dla osoby aktywnej niż wypoczynek.” -Sabina Berman


Znajdź czas nie tylko na swoją pracę, ale również na to, by zregenerować swoje siły. Nie ma nic gorszego niż przemęczony i zaniedbany człowiek, który wymaga od siebie więcej i więcej. Raz na jakiś czas zatrzymajmy się w pędzącym tłumie i zastanówmy się, czy mamy siłę, by iść dalej.

 Jeżeli spodobał Ci się wpis koniecznie podziel się tym w komentarzu, dodatkowo zachęcam do przejrzenia innych artykułów na stronie np. o nawykach dzięki którym dobrze rozpoczniemy rok.


4 komentarze:

 1. W dzisiejszych czasach wiele kobiet nie ma czasu na odpoczynek, są tak zapatrzone w swoje obowiązki, że nie myślą o wypoczynku. Zwalniają tempo dopiero wtedy, gdy są już na skraju wyczerpania. Mądry wpis! A ten cytat genialny. Pozdrawiam :). Zapraszam do siebie :) TU

  OdpowiedzUsuń
 2. dobrze to napisałaś. Nie jest łatwo zacząć o siebie tak po prostu dbać. potrzeba duzo zaparcia:) wiem coś o tym:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zawsze staram się znaleźć czas na odpoczynek. Uważam, że jest to tak samo ważne w życiu jak rozwijanie siebie. Bez odpowiedniego "zaopiekowania" się sobą niczego nie osiągniemy. Wielu ludzi uważa, że nie ma czasu, żeby wypocząć. Zawsze się znajdzie czas tylko trzeba wiedzieć wtedy co z nim zrobić i jak najlepiej wykorzystać! Jak zawsze mądry post! przewrotowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdarzają się dni gdy nie mam po prostu na nic czasu ,idę do szkoły ,później uczę się do wieczora i to byłby koniec mojego dnia. Brakuję mi czasami porządnych wakacji czy od czasu do czasu wyjazdu na weekend.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger