Samodzielne podejmowanie decyzji

Każdego dnia podejmujemy przeróżne decyzje, od tego w co się ubierzemy, co zjemy na śniadanie, czy iść do pracy czy na uczelnię, dalej pracować czy może już iść spać i odpocząć. Będąc dzieckiem uczono nas, że w życiu trzeba podejmować decyzje samodzielnie, ale zawsze ktoś „wie lepiej” i doradzi może być to rodzic, przyjaciel, nauczyciel, dlatego czy nasze decyzje które podejmujemy każdego dnia są świadome i są efektem naszych wyborów czy może nieświadomie dostosowujemy się do reszty?


To w jakiej rodzinie się rodzimy ma na nas ogromny wpływ, tak samo jak to, jakimi ludźmi się otaczamy. Środowisko wywiera na nas ogromną presję do bycia jak najlepszymi, najpiękniejszymi, najprzystojniejszymi, najciekawszymi czy najbardziej wykształconymi. Samodzielne decyzje są teraz rzadkością, dlatego warto przemyśleć, czy faktycznie decyzje, które podejmujemy o wyborze uczelni, pracy, znajomych, zainteresowań, są nasze czy może presja otoczenia wywiera tak duży wpływ, że jesteśmy uzależnieni od innych. 


Środowisko

Człowiek człowiekowi nierówny, nie chodzi mi tu o dyskryminację, jednak o fakt, że każdy z nas rodzi się w zupełnie innej rodzinie. Nie każdy jest bogaty, nie każdy jest biedny, jednak to w jakiej rodzinie się rodzimy już wywiera na nas pewnego rodzaju presję. Wykształcenie rodziców jest tutaj bardzo dobrym przykładem, mama prawnik, ojciec lekarz, każdy rodzic chce jak najlepiej dla dziecka, jednak ono przeżywa narastającą presję rodziców, by być tak samo dobrym jak oni. Nawet jeśli pasją dziecka jest fryzjerstwo, często nie może spełniać swojego marzenia, bo rodzice będą rozczarowani.

Nasze środowisko to nie tylko rodzina, ale również znajomi. Obracamy się wśród ludzi z różnych klas społecznych, jednak często jest tak, że nie chcemy odstawać od grupy. Chcemy być przez nich akceptowani, dlatego niektóre decyzje są impulsem, przykładowo mój znajomy ma nowy samochód i chwali się nim wszędzie, to nie chcemy czuć się gorsi dlatego i u nas pojawia się taka nowość, przeważnie zupełnie niepotrzebnie. Owczy pęd bierze górę i kieruje nami do momentu, gdzie nie potrafimy kierować się tym, co faktycznie nam się podoba a co nabywamy, by przypodobać się innym. 

Reklama

Firmy robią absolutnie wszystko, by zachęcić klienta do zakupu właśnie ich produktu. Wymyślają różne slogany, które mają nas przekonać, że to właśnie ich produkt jest godny zakupu. Szczególnie tyczy się to kosmetyków, nie ma co ukrywać, ale każda kobieta chce być atrakcyjna, nie tylko dla mężczyzn, ale również dla samych siebie. Wykreowany ideał piękna XXI wieku ma się nijak do rzeczywistości, dziewczyny chcą być szczuplejsze, poprawienie swojego wizerunku jest na porządku dziennym i już nikogo nie dziwi. Doprowadza to głownie kobiety (mężczyzn również, ale rzadziej) do kompleksów, którzy marketingowcy świetnie wykorzystują. Np. slogan reklamowy „ Ponieważ jesteś tego warta” dopieszcza nasze ego, dlatego kobiety są skłonne kupić ten produkt, bo jak już wiesz, jesteś tego warta. W takim razie czy konsumpcja niektórych dóbr jest poparta faktyczną chęcią zakupienia tego produktu, czy po prostu jest to zwyczajny chwyt marketingowy, któremu też się poddałaś. 

Warto zastanowić się, czy ludzie, którymi się otaczamy mają wpływ na nasze decyzje. Oczywiście opinia innych może być pomocna, jednak kierujmy się tym, co czujemy, że będzie dla nas dobre. Jeżeli ten wpis skłonił Was do refleksji i chociaż przez chwilę zastanowiliście się jak podejmujecie swoje decyzje, proszę o podzielenie się tym w komentarzu.

Zapraszam Was do moich innych postów, które mogą Wam się spodobać, dodatkowo byłoby mi niezmiernie miło, gdyby udało Ci się pokazać ten wpis innym za pomocą przycisków poniżej. 

7 komentarzy:

 1. Świetny wpis! Daje do myslenia! :) Ja swoje decyzje podejmuje zazwyczaj spontanicznie i wierze, albo inaczej chce wierzyc, ze sa one w pelni swiadome i moje :) :*

  OdpowiedzUsuń
 2. ja mam duży problem z podejmowaniem decyzji ;/

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Great post dear

  http://iameleine.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesujący wpis, który świetnie się czyta. Dużo w nim prawdy.

  OdpowiedzUsuń
 5. do wszystkiego dystans i do przodu ; ]

  OdpowiedzUsuń
 6. Super post. Mnie najbardziej burzy moment, gdy ktoś nie potrafi się postawić, zrobić czegoś tak jak on chce tylko cały czas "żyje pod kloszem".

  ZAPRASZAM :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciężko przebrnąć przez ten tekst, bo jest wyśrodkowany :( To najgorsze z możliwych rozwiązań.
  problem polega na tym, że każda osoba i każde wydarzenie na nas wpływa. Nie wierzę w to, że są ludzie, którzy podejmują tylko i wyłącznie decyzje na podstawie tego, co sami myślą. To raczej niemożliwe. Zawsze bowiem coś obije się o uszy, ktoś coś powie, coś zrobi, zasugeruje. Nie ma w tym niczego złego, warto jednak wiedzieć, że tak jest i nie podążać ślepo za tym, co wmawiają nam inni, tylko tworzyć coś po swojemu, jeśli chcemyy iść inną drogą.
  Reklama niestety żeruje na klientach, ale co zrobić. Sami się w to wkręcamy i zataczamy błędne koło.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger