Sposoby na zorganizowanie swojego dnia

Połączenie pracy, szkoły, sprzątania, gotowania i rozrywki może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, gdy czas biegnie nam jak przez palce i nie nadążamy zrobić wszystkich czynności zaplanowanych na dany dzień. Czasem największym problemem nie jest nadmiar rzeczy do zrobienia, a jest to po prostu zła organizacja swojego czasu, gdzie rozpraszacze zabierają nam cenne chwile, które możemy poświęcić na własne obowiązki.
 
Staram się zawsze wykonywać, jak najwięcej danego dnia, czasem chce mi się robić więcej, czasem mniej, jednak codziennie chcę wykonywać jakąś część tego, co sobie zaplanowałam. Wychodzi różnie, jednak nigdy się nie poddaję, sama widzę, że moje samozaparcie jest na tyle mocną stroną, że chcę robić więcej. Praca pod presją czasu nie jest dla mnie problemem, dlatego chyba lubię po prostu, jak w moim życiu ciągle się coś dzieje, dlatego organizacja swojego czasu pracy, jak i czasu wolnego pomaga w ogarnięciu wszystkich zadań do wykonania.
Jak się zorganizować? 

By zacząć organizować siebie jak i swój czas trzeba dokładnie się przyjrzeć, jak wygląda nasz dzień, jakie czynności robimy codziennie, co jest najważniejsze i ile mamy na to przeznaczonego czasu. Każdy z nas ma 24 h dziennie i od nas zależy jak one będą wyglądać. Zobacz jak wykorzystujesz dzień a potem małymi krokami wprowadzaj zmiany, by zaoszczędzić nie tylko czas, ale własne zdrowie przez stres związany z natłokiem obowiązków. 

Zacznijmy od poranka 

Nie ma co ukrywać, że im wcześniej wstajemy, tym więcej czasu mamy i więcej robimy. Jednak ja jako osoba lubiąca wylegiwać się w łóżku wyznaję zasadę co masz zrobić jutro, zrób dziś. Nieważne jak bardzo jestem zmęczona zawsze przygotuję sobie spakowaną torbę z niezbędnymi rzeczami do pracy czy na uczelnię, wyciągam ubrania, które chcę założyć nazajutrz, szykuje klucze od mieszkania i ładuję telefon. Wiedząc, że mam to zrobione nie stresuję się od rana, gdy nie mogę czegoś znaleźć, bo dzień wcześniej już udało mi się to zrobić. 

Przede wszystkim nie zaczynajmy zmiany naszego stylu życia od 10 rzeczy naraz, zacznijmy od jednej. Początek dnia jest najbardziej efektywną porą dla większości ludzi, jesteśmy wtedy wypoczęci i chętni do nowych rzeczy. Dlatego obowiązki, które danego dnia są najważniejsze najlepiej wykonywać właśnie w tej porze. Nieważne czy wstajesz o 5 czy o 10, początek dnia jest tym okresem, gdy mamy najwięcej sił na tworzenie nowych rzeczy i dopełniania swoich spraw. 

Określ, co jest dla Ciebie najważniejsze 

Problemem, szczególnie kobiet, jest to, że dla nas wszystko jest bardzo ważne i nie potrafimy zrobić hierarchii naszych obowiązków. By zacząć robić rzeczy ważne i ważniejsze musimy je najpierw na nie podzielić, by wiedzieć co w jakiej kolejności wykonywać. 

Dopiero z czasem zobaczyłam, że „ Zosia samosia” nie może być perfekcyjna we wszystkim, dlatego nauczyłam się prosić o pomoc, mimo że dalej jest to dla mnie ogromnym problemem,wiem, że nie jestem w stanie wszystkiego zrobić samodzielnie. Jeżeli ktoś wie lepiej jak ma wyglądać nowy szablon bloga i specjalizuje się w tym, zleć mu to, dla Ciebie jest to odciążenie i możesz zająć się ważniejszymi sprawami, jak przygotowywanie postów czy sesje zdjęciowe.

Sztuka planowania

Od dawien dawna uwielbiam mieć wszystko zapisane, czy to jakieś sprawdziany w gimnazjum, czy praca na studiach. Kalendarze i notesy jest moimi miejscami, gdzie znajduje się wszystko, o czym mogę zapomnieć. Nikt nie jest nieomylny, dlatego usprawnia to pracę, bo widzimy jasno na kartce, co jest na kiedy, a zarazem oczyszcza umysł, bo nie musimy zamartwiać się, że o czymś zapomnimy. Planowanie dnia jest o tyle komfortowe, że po kolei wiemy jak ma wyglądać nasz dzień, co zrobić z kim się spotkać, co kupić w sklepie i co ugotować. 

Czasami zdarzają się nam jakieś nieplanowane wydarzenia, może być to choroba, kryzys, czy inne niespodziewane sytuacje, które mogą zaburzyć nasze plany, jednak wychodzę z założenia, że co nie odwlecze to nie uciecze. Musimy tutaj kierować się naszymi priorytetami, co jest dla nas ważne, czym się zająć a co odpuścić.

Twoje JA 

Pamiętaj o tym, by najpierw robić rzeczy dla siebie. To co jest dla Ciebie ważne powinno być Twoim priorytetem. Jeżeli nie potrafisz odmawiać innym, to stawiasz się dalej w swojej hierarchii. Nie mówię tu, by nie pomagać, ale o tym, by pomagać wtedy, kiedy faktycznie mamy na to czas i możliwości. Pracuj nad sobą, nad swoim rozwojem. Jeżeli chcesz dawać z siebie 200% też musisz mieć na to czas, tak samo jak na odpoczynek. Zarezerwuj sobie czas nie tylko na obowiązki, ale również na przyjemności i odpoczynek. Nie traktujmy tego jak nagroda, tylko jak coś równego sobie.


Organizacja siebie, swojego dnia w dużej mierze zależy od naszego otoczenia. Czyste, świeże otoczenie sprawia, że chce nam się robić zdecydowanie więcej niż gdy nasze otoczenie jeszcze musi przejść przez proces zmian. Dbając o siebie, nie zapominajmy o naszej przestrzeni.

W organizacji swojego otoczenia może pomóc Ci mój post dotyczący ograniczenia kupowania kosmetyków, od czegoś w końcu trzeba zacząć, a zmiana nie może być drastyczna, chyba, że chcemy rzucić się na głęboką wodę, wtedy czemu nie. Pomocnym feedbackiem dla mnie będzie Twój komentarz oraz udostępnienie innym, niech też oni zaczną organizować swój dzień i robić więcej niż myślą!

1 komentarz:

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger