Jesienna capsule wardrobe.

Ile razy stojąc przed szafą w głowie pojawiało się „ Nie mam się w co ubrać” ? Co jakiś czas selektywnie wyprzedaje swoje ubrania, co przyczynia się do tego, że mam ich stosunkowo mało, jednak i u mnie pojawiają się stwierdzenia, że nie mam się w co ubrać. Codzienne dylematy ubraniowe frustrują nas i zabierają czas, który możemy poświęcić na coś ciekawszego niż wybieranie stylizacji na dzień. Dlatego o co chodzi tak dokładnie z tym capsule wadrobe? 
 
Odkąd interesuję się minimalizmem wiele razy zetknęłam się z pojęciem „ capsule wardrobe”. Chodzi tutaj dokładnie o kapsułę ubraniową, która składa się z podstawowych elementów takich jak topy, spódnice, koszule, spodnie a następnie może być powiększona o dodatkowe elementy sezonowe. Sama dopiero uczę się minimalizmu, więc nie jestem w tym ekspertką, jednak praktyka czyni mistrza a ja nie zamierzam przestawać! 


ZAŁOŻENIE

Głównym założeniem jest szafa składająca się z 37 ubrań, na których opierać się będą nasze stylizacje przez okres 3 miesięcy. Dla niektórych to dużo, dla niektórych niewiele. Na samym początku najważniejszą kwestią będzie dobór takiej kapsuły, dlatego musimy racjonalnie podejść do tematu i pomyśleć co będziemy nosić przez najbliższe 3 miesiące. Bierzemy pod uwagę różne kwestie jak nasza praca, zajęcia dodatkowe, przeanalizować co robimy najczęściej i gdzie spędzamy większość czasu. Praca stojąca, czy siedząca ma wpływ na nasze obuwie do pracy, posiadany dress-code również. Każda szafa jest inna, bo każdy z nas również. 

JAK ZACZĄĆ? 

 Pomocnym będzie tutaj zrobienie porządków w szafie i zorientowania się co mamy w szafie i jakie ubrania będą naszą bazą. Z racji, że idzie okres jesienno-zimowy potrzebujemy ubrań, które nas ogrzeją. Odstawiamy w kąt nasze przewiewne spódniczki, kombinezony, sandałki i topy a witamy z szerokim uśmiechem długie spodnie, swetry, kozaki i płaszcze. Wybieramy ubrania, w których czujemy się dobrze i wiemy, że będą pasować do większości naszych stylizacji. Zastanów się, jak spędzasz swój dzień, od tego zależy jakie ubrania są Ci potrzebne. 

PLANOWANIE SZAFY 

Skoro już udało nam się uporządkować swoją szafę, zabieramy się za planowanie jej na najbliższe w moim przypadku 2 miesiące. Moje wyzwanie będzie trwało od 1 listopada do 1 stycznia i w tym czasie mogą pojawiać się stylizacje właśnie z wybranych przeze mnie ubrań. Jest to okres zajęć na studiach, dlatego tak ważna dla mnie przy doborze garderoby była wygoda i ciepło. Nie planuję dodatkowych zakupów w tym okresie dla siebie, więc to co mam w szafie ma mi wystarczyć w tym 2 miesięcznym okresie. 

CO BĘDĘ NOSIĆ PRZEZ 2 MIESIĄCE?
 
Skompletowanie garderoby było dla mnie nie lada wyzwaniem, postanowiłam, że zamknę się w 15 elementach nie licząc butów (3), okryć wierzchnich (3) oraz kilku dodatków, jak torby, paski. 
 1.   Beżowa sukienka
 2. Czarna długa kamizelka
 3. Elegancka koszula wiązana przy szyi
 4. Czarna koszulka
 5. Koszulka w paski
 6.  Czarny golf
 7.  Zielona skórzana spódnica
 8.    Khaki rurki
 9.  Czarne skórzane rurki
 10.   Beżowy golf
 11.    Szary golf
 12.  Bluzka z rękawem ¾ w paski
 13. Szara wełniana spódnica
 14.   Czarna koszula
 15.    Długi beżowy sweter
Za 2 miesiące napiszę podsumowanie z tego wyzwania. Mam nadzieję, że zamknięcie się w takiej liczbie ubrań usprawni mój poranek a kombinacje ubrań nie znudzą mi się i okaże się czy ciężko będzie mi komponować zestawy ubrań na co dzień. Co sądzicie o takiej minimalizacji ubrań? Słyszałyście kiedyś o capsule wardrobe? A może próbowałyście? Było to dla was utrapienie czy raczej rozwiązanie dylematu „ Nie mam się w co ubrać” ? 

Moje życie wiążę z minimalizmem, dlatego nie tylko ubrania poddaję redukcji. Możesz dowiedzieć się w innych wpisach, jak ograniczyć kupowanie kosmetyków oraz dlaczego warto kupować w lumpeksach, które są skarbnicą perełek. Będzie mi miło, jak uda Ci się skomentować moje działania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger