Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Każdy lubi o pieniądzach słuchać, jednak nie każdy potrafi o nich rozmawiać. Przede wszystkim dlatego, że nie chcemy o nich rozmawiać, uważa się, że nadal jest to temat drażniący, ale oszczędzanie to trochę inna bajka. Oszczędzanie samo w sobie jest dobre, tworzymy sobie zaplecze finansowe, które pomaga nam w różnych sytuacjach. Odpowiedź na pytanie „Czy oszczędzać?” jest dla mnie logiczne, tylko dlaczego mamy to robić, co nam to daje i czy faktycznie jest nam potrzebne?

Wartość pieniądza tak naprawdę poznajemy dopiero z czasem, idąc do pierwszej pracy, gdzie (z reguły) nie zarabiamy kokosów. Już wtedy zaczynamy dostrzegać, że na pieniądze, które dostawaliśmy od rodziców i wydawaliśmy na różne (często niepotrzebne) rzeczy, oni musieli ciężko pracować. Mój pogląd na temat pieniędzy zmienił się na przestrzeni lat. W tym momencie zaczęłam zauważać, że pieniądze, które przychodziły szybko, tak samo szybko uciekały przez palce, dlatego moje zakupy stały się bardzo rozważne. 


Dlaczego warto oszczędzać?

Tworzymy zabezpieczenie finansowe dla siebie i dla najbliższych 

Odkładanie pieniędzy już od najmłodszych lat ( nawet niewielkiej kwoty ) daje nam możliwość zapewnienia przyszłości sobie albo swoim dzieciom, przecież nie chcemy martwić się czy będziemy mieć na mieszkanie, jedzenie, szkołę dla dzieci a być świadomymi swoich pieniędzy. Każdy z nas chce zapewnić sobie dobry byt, a już szczególnie starość, gdzie nie mamy co liczyć na pokaźną emeryturę ( o ile możemy liczyć na cokolwiek ), dlatego im wcześniej zdamy sobie sprawę z niektórych rzeczy, będzie nam o wiele łatwiej o ciekawą przyszłość.

Wyrobienie nawyku

 Nie ma co ukrywać, że oszczędzanie jest dość ciężkie, jednak gdy już uda nam się uporać z presją konsumpcjonizmu widzimy, że wyrobienie nawyku oszczędzania jest banalnie proste, comiesięczne odkładanie środków nie stanowi dla nas najmniejszego problemu. Pomocnym w regularnym oszczędzaniu mogą być przelewy stałe na nasze konto oszczędnościowe, wtedy nie martwimy się o to, że sami pewną sumę pieniędzy musimy przelać na konto oszczędnościowe, a robi się to automatycznie.

Nieważne ile zarabiasz, ale ile jesteś w stanie poradzić sobie bez pieniędzy

 Jest to przykład, gdy tracimy pracę, jak długo jesteśmy w stanie zapewnić sobie byt ze swoich oszczędności. Niektórym jest łatwiej znaleźć pracę, innym gorzej, czasami nasi bliscy nie są w stanie pomóc nam finansowo i wtedy musisz liczyć tylko na siebie, zastanów się, co w takiej sytuacji zrobiłbyś sam. Pomyśl, jak długo jesteś w stanie żyć bez zarabianych na bieżąco środków. Nie ma co oszukiwać z oszczędnościami czujemy się o wiele pewniej, poprawia się nie tylko nasze zdrowie psychiczne, nie martwimy się o fundusze, ale również stajemy się pewniejsi siebie.

Przyjemne dla oka

 Gdy widzimy, że z miesiąca na miesiąc kwota odkładana przez nas rośnie, jest to przyjemne i zachęca do tego, by odkładać wyznaczone przez nas sumy pieniędzy. Nie ma co ukrywać lubimy pieniądze, dlatego coraz większa kwota na koncie oszczędnościowym cieszy oko.

Zbieranie na inwestycje lub dobra trwałe

W moim wypadku wykształcenie jest na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o inwestycje w siebie, dlatego na dodatkowe kursy, studia podyplomowe i egzaminy państwowe warto oszczędzać już dziś, bo o wiele łatwiej odkładać co miesiąc np. 150 zł niż raz wyłożyć 6 tys. zł. Od 150 zł nie zbiedniejesz a o wiele prościej Ci będzie uzbierać na daną inwestycję, która i tak będzie odłożona w czasie.

Zwiększenie świadomości własnego portfela

Budżet domowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeżeli chcemy wiedzieć ile faktycznie wydajemy i na co. Uświadamiamy sobie z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. Przykładowo pijąc kawę na mieście wydajemy ok. 6-10 zł, pijąc ją 3x w tygodniu wydajemy do 30 zł, pijąc ją przez cały miesiąc wydajemy ok. 120 zł na kawę miesięcznie!! Czy to nie dużo? Czy może lepiej zrobić sobie kawę w pracy bądź w domu i zaoszczędzić te pieniądze?


Posiadając oszczędności możemy pomóc nie tylko sobie, ale również naszym bliskim. Od małej kwoty nie ucierpi Twój portfel, ale w długiej perspektywie czasu może dać całkiem pokaźne efekty, które możemy spożytkować w dowolny sposób. Jak dla mnie odpowiedź na pytanie "Czy oszczędzać?" jest prosta. Oczywiście! 

Istnieje wiele możliwości oszczędzania pieniędzy, jednak by uprościć sobie również swoją kosmetyczkę zapraszam Cię na post dotyczący ograniczenia kupowania kosmetyków . Może to być Twój pierwszy krok do oszczędzania pieniędzy, wpis o podobnej tematyce, jednak ubraniowy może zainteresować osoby, które szukają ciekawej alternatywy dla znalezienia własnego stylu tanim kosztem. Jak podobał Ci się post, podziel się nim z innymi oraz skomentuj!

1 komentarz:

  1. No niestety ja co zaoszczędzę to za jakiś czas wydaje, parzę mnie pieniążki i szybko je wydaje ;x
    Ale taj zgadzam się, warto oszczędzać!

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Kasia Basara , Blogger